Zašto, jer ne želite plaćati svaku godinu dolaske servisera, popravke odvoda, nadopune plina,…. Odnosno ne želite kupovati svake tri godine novi klima uređaj, jer stari klima uređaj ne radi ….dobro.
Montaža vanjske jedinice
Zapravo kvaliteta kondicioniranja prostora u kojem boravite puno više ovisi o;
- mjestu montaže vanjske jedinice,
- mjestu montaže unutarnje jedinice,
- kvaliteti spojeva,
- pravilnom odvodu kondezata,
vašeg klima uređaja nego o samom uređaju. Za razliku od svih ostalih kućanskih uređaja, klima uređaj je jako ovisan o montaži.
Drugim riječima ako imate klima uređaj bez obzira na marku, koji jako puše po vama dok sjedite, buči, ispušta vodu po podu ili po zidu, smeta susjedima……… ne koristite ga .
Najčešći uzrok manjih i većih kvarova Vašeg klima uređaja je pogađate-nestručna montaža. U koliko ovaj korak preskočite ili loše obavite on gotovo uvijek vodi do – ponavljanja istog. Dakle opet birate novog majstora jer se ovaj stari više ne javlja, opet čekate termin ……
Uz sve neugodnosti to još morate sami financirati, jer za ostvarenje prava na jamstvo morate imati potvrdu da je montažu izvršio ovlašteni servis.
Dakle prije kupovine provjerite:
- dali trgovac ima osiguran ovlašteni servis za ugradnju
- što misle korisnici o tom servisu,
- koliko se čeka na ugradnju,
- dali smijete montirati vanjsku jedinicu na fasadu vaše zgrade.
Kao što ste vjerojatno imali prilike čuti, pojedine jedinice lokalne samouprave u Hrvatskoj već su donijele propise kojim se zabranjuje ugradnja vanjskih jedinica klima uređaja na vidljive dijelove fasada.
Ukoliko se i vi nalazite u takvoj zoni svakako povedite računa o tom već u fazi kupovine nekretnine. Ako sami gradite u fazi gradnje ili rekonstrukcije obavezno predvidite odgovarajuće mjesto koje će zadovoljiti propise.
Ako se vaš objekt ne nalazi u zaštićenim zonama ovu je preporuku dobro uzeti u obzir i zbog estetskih razloga.
Nijedna vanjska jedinica klima uređaja bez obzira koliko se trudili proizvođači, zasigurno nije element koji će doprinijeti estetskom poboljšanju izgleda vaše objekta.
Montaža unutarnje jedinice
s druge strane nije regulirana propisima ali je vrlo važna za pravilno funkcioniranje i komfor pri korištenju. Bez obzira na izvedbu unutarnje jedinice moramo poštovati osnovno pravilo “osigurati nesmetano strujanje zraka oko iste”.
Što se tiče komfora ali i zdravlja unutarnju jedinicu smještamo tako da spriječimo direktno strujanje kondicioniranog zraka na osobe koje u prostoru borave u statičnom položaju.
Drugo jednako bitno pravilo ” klima uređaji su predviđeni da kondiciraju zrak u prostoriji u kojoj se nalaze”. Stoga ne nagovarajte vaše montere da vam klima uređaj montiraju u hodnik ili na mjesta gdje bi puhanjem mogli kondicirati cijeli stan.
Dobro hlađenje prostora temelji se na stvaranju fronte hladnog zraka uz sami strop. U drugoj fazi uspostavlja se prirodna cirkulacija kad taj ohlađeni zrak zbog svoje težine ide prema podu dok se lakši topli zrak diže prema stropu, gdje se ponovno ohladi te se ciklus ponavlja.
To je dakle ideal kojemu treba težiti. Noviji klima uređaji svi idu u tom pravcu odnosno sve manje i manje pušu, a sve više hlade odnosno ovisno o režimu u kojem rade griju prostor u kojem boravimo.
Dakle, u koliko želimo kondicionirati cjelinu koja se sastoji od više prostorija, a nemamo sredstava za postavljanje uređaja u svaki dio predmetne cjeline, uvijek krenemo postavljanjem klima uređaja u najveću prostoriju.
Na ovaj način dobijemo veliki volumen kondiciranog zraka kojeg po potrebi možemo koristiti i za kondiciranje ostalih manjih prostorija.
Kvaliteta spojeva
Za pravilno funkcioniranje klima uređaja u split izvedbi potrebno je povezivanje vanjske i unutarnje jedinice cijevima u kojima struji rashladni medij, izvođenje odvoda kondenzata i električno povezivanje.
Postoje dva osnovna tipa montaže: podžbukna kod koje se cijevi ugrađuju u zid i koja se najčešće izvodi kod novogradnje ili veće rekonstrukcije i nadžbukna kod koje se cijevi najčešće vode kroz plastične kanalice pričvršćene na zidu a koja se izvodi kada ne postoji mogućnost ili želja za većim građevinskim zahvatima.
Spajanje klima uređaja na električnu mrežu izvodi se na vanjsku ili unutarnju jedinicu ovisno o uređaju. Ukoliko se spajanje vrši na unutarnju jedinicu iz praktičnih i estetskih razloga potrebno je predvidjeti utičnicu u neposrednoj blizini same jedinice.
Kvalitetan odvod kondezata
Što se tiče odvodnje kondenzata koji se u unutranjoj jedinici stvara u režimu hlađenja ili odvlaživanja a na izmjenjivaču vanjske jedinice prilikom odleđivanja istog potrebno je osigurati nesmetano otjecanje.
Ukoliko se odvodnja vrši u kanalizacijski sustav potrebno je ugraditi sifon kako ne bi došlo do širenja neugodnih mirisa u prostoru.
Svakako obratite pozornost da kondenzat ne otječe po fasadi jer će vrlo brzo ostaviti ružan trag. Jednako tako povedite računa da se spriječi nekontrolirano otjecanje na uređene ili javne površine.
I jedan praktičan savjet: kondenzat je voda koja ne sadrži spojeve odgovorne za tvrdoću vode stoga ga možete sakupljati i koristiti ukoliko imate uređaje koji traže korištenje omekšane vode kao npr pegla.